Məhsul qiymətlərinin dəyişikliklərinə dair aylıq açıqlama verilib
“Veysəloğlu Pərakəndə İndeksi”nə görə, 2022-ci ilin aprel ayında müştərilərin ən çox aldığı məhsulların qiyməti keçən ilin aprel ayına nisbətən 14,6% artıb.Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu ona aid marketlərdə ən yüksək alıcı tələbatı olan məhsullar üzrə 2022-ci il aprel ayının qiymət indeksini açıqlayıb.
“Veysəloğlu Pərakəndə İndeksi”nə görə, 2022-ci ilin aprel ayı üzrə şirkət (“Araz” supermarketlər şəbəkəsi və “Oba” marketlər şəbəkəsi) müştərilərinin ən çox aldığı məhsulların qiymətində keçən ilin aprel ayına nisbətən 14,6% artım müşahidə edilib. Belə ki, tez köhnələn qida məhsullarının qiymətində keçən ilin aprel ayına nisbətən 16,5% artım, quru, dondurulmuş qida məhsullarının, şirniyyat və spirtsiz içkilərin qiymətində 15,1% artım, spirtli içkilər və tütün məmulatlarının qiymətində isə 4,5% artım izlənilib. Qeyd edək ki, indeks inflyasiyanın göstəricisi deyil.
İndeks son 24 ay ərzində Şirkətlər Qrupunun müştərilərinin ən çox aldığı məhsulların ümumi qiymət səviyyəsinin dəyişməsini göstərərək 109,6% təşkil edib. Nəticə etibarilə nəzərdən keçirilən dövr ərzində ortalama 9,6% qiymət artımı müşahidə olunub. “Veysəloğlu Pərakəndə İndeksi” müştərilərə aylıq məhsul alışı üçün büdcə planlamalarında dəstək məqsədini daşıyır.