“Rosneft”in xalis mənfəəti birinci rübdə 46 faiz artıb
Rusiyanın ən böyük neft şirkəti "Rosneft"in xalis mənfəəti 2023-cü ilin birinci rübündə 46% artaraq 4 milyard dollar təşkil edib. Şirkətin gəlirləri isə 1,1 faiz azalaraq 22,2 milyard dollara düşüb.Rusiyanın ən böyük neft şirkəti "Rosneft", 2023-cü ilin birinci rübündə xalis mənfəətinin ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 46 faiz artaraq 323 milyard rubla (4 milyard dollar) çatdığını bildirib.
Marja şirkətin açıqlamasına istinadən xəbər verir ki, "Rosneft"in gəlirləri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,1% azalaraq 22,2 milyard dollara (1,8 trilyon rubl) geriləyib.
Şirkətin sanksiyalara baxmayaraq sabit maliyyə nəticələri əldə edə bildiyinə diqqət çəkilən açıqlamada, "Rosneft"in ilin ilk rübündə xalis mənfəətinin ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 46 faiz artaraq 323 milyard rubla çatdığı, faiz, vergi və amortizasiyadan əvvəl mənfəəti isə 25,1 faiz artaraq 672 milyard rubl təşkil edib.
Açıqlamada qeyd olunub ki, şirkətin karbohidrogen hasilatı ilin birinci rübündə 2022-ci ilin birinci rübü ilə müqayisədə 1,3 faiz artaraq 5,6 milyon barel ekvivalentinə çatıb.