Rusiyada borşun qiyməti 10 ildə 2 dəfə artıb
Rusiya Statistika Komitəsinin (Rosstat) məlumatlarına əsaslanan aparılan hesablamalara görə, Rusiyada borşun qiyməti on il ərzində iki dəfə artaraq 316 rubla çatıb.
Marja xəbər verir ki, ənənəvi reseptə görə üç litr borş hazırlamaq üçün 500 qram mal əti, 300 qram kartof və kələm, 200 qram yerkökü və çuğundur, 100 qram soğan, həmçinin 30 qram tomat pastası, 5 qram sarımsaq,17 qram günəbaxan yağı, 4 qram şəkər və duz lazımdır.
Əgər 2013-cü ilin may ayında bu məhsulları almaq bir rusiyalıya 161 rubla başa gələrdisə, keçən ilin fevralında onların qiyməti 283,5 rubla, cari ilin mayında isə 316 rubla qədər artıb.
Borş üçün 10 ildə ən bahalı tərkib hissəsi tomat pastası olub - 3,1 dəfə bahalaşıb. Sonra soğan (2,5 dəfə) və sarımsaq (2,3 dəfə) gəlir.
Rosstatın məlumatına görə, may ayında mal ətinin kiloqramı 493 rubl, kartof 36 rubl, yerkökü 58 rubl, çuğundur 39 rubl, soğan 73 rubl, kələm 60 rubl, sarımsaq 266 rubl olub.