TotalEnergies və bp Almaniyada külək külək elektrik stansiyası tenderini qazandılar
Neft şirkətləri bp və TotalEnergies Almaniyada tikiləcək 14 milyard dollarlıq (12,6 milyard avro) dəniz külək elektrik stansiyası tenderinin qalibi olublar.Almaniyanın enerji bazarını tənzimləyən agentliyi olan Federal Şəbəkə Agentliyinin (Bundesnetzagentur) məlumatına görə, ümumi gücü 7000 meqavat olan dörd dəniz külək elektrik stansiyası üçün tender keçirilib.
Marja xəbər verir ki, sözügedən tenderlərlə Almaniya Şimal və Baltik dənizlərində tikiləcək layihələrə 14 milyard dollar ayırıb.
Britaniyanın enerji şirkəti bp iki fərqli tenderdə 4000 meqavatlıq dəniz külək enerjisi layihəsini qazanıb.
Fransanın "TotalEnergies" neft şirkəti isə iki ayrı tenderlə 3000 meqavatlıq layihənin tikintisi hüququnu əldə edib. TotalEnergies öz bəyanatında bildirib ki, 3000 meqavatlıq dəniz külək enerjisi gücü üç milyon ev təsərrüfatını yaşıl enerji ilə təmin edəcək.
Bundesnetzagentur-ın prezidenti Klaus Müller, nəticələrin Almaniyanın dəniz külək enerjisi sektorunun cəlbediciliyini təsdiqlədiyini ifadə edərək, "Dəniz külək enerjisi sektorunda rəqabət heç vaxt bu qədər yüksək olmamışdır. Bu nəticələr 2030-cu ilə qədər dənizdə 30.000 meqavatlıq külək gücü hədəfimizə nail olmaq yolunda mühüm addımdır" deyib.