JPMorgan-da 1 nömrəli şəxsdən Fed-in planına reaksiya
JPMorgan-ın baş direktoru Jamie Dimon-a görə, sərt kapital qaydaları ABŞ banklarının ipoteka və KOBİ kreditlərinə olan marağını azaldacaq.Bank sektorunda kapital qaydalarını sərtləşdirən ABŞ Mərkəzi Bankının (FED) planına Wall Street-dən reaksiya gecikməyib.
Marja xəbər verir ki, JPMorgan-ın baş direktoru Jamie Dimon, daha sərt kapital tələblərini ehtiva edən planın "məyusedici" olduğunu söyləyib.
CNBC-yə müsahibə verən Dimon, “Biz bu tələblərə əməl edəcəyik. Amma mən düşünmürəm ki, bu, Amerika üçün düzgün bir şey deyil”, - deyə o bildirib.
Dimon, qaydaların ipoteka və KOBİ kreditlərinin verilməsini çətinləşdirəcəyini iddia edib. Fed, əmanətlərin sığortası agentliyi (FDIC) və bank nəzarəti agentliyi (OCC) tərəfindən hazırlanmış plana əsasən, ən böyük Wall Street bankları kapital buferlərini 19 faiz artırmalı olacaqlar.
Müsahibəsində Amerika iqtisadiyyatı ilə bağlı Dimon, “Yumşaq və ya sərt tənəzzül olacağını bilmirəm. Geosiyasi gərginlik məni daha çox narahat edir" deyib.
Dimonun fikrincə, FED faiz dərəcələrində bir qədər də yüksəldə bilər.
FED, bankların kreditləri üçün daha sərt şərtlər irəli sürüb.