TCMB-nin qərarından sonra nazir Şimşekdən açıq mesaj: "Qərarlıyıq"
Türkiyənin Xəzinə və maliyyə naziri Mehmet Şimşek sosial media hesabında Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankının (TCMB) "şahin" faiz qərarından sonra qiymət sabitliyi mövzusunda qərarlı olduqlarını bildirib.Türkiyənin Xəzinə və maliyyə naziri Mehmet Şimşek Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankının (TCMB) faiz dərəcəsini 7,50 bənd artırmasından sonra sosial media hesabından paylaşım edib.
Marja xəbər verir ki, nazir Şimşek, “Biz qərarlıyıq! Qiymət sabitliyi bizim əsas prioritetimizdir...” açıqlamasını edib.
Xəbər verdiyimiz kimi, Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) əsas faizini (uçot dərəcəsini) 7,50 bənd artıraraq 17,5%-dən 25%-ə yüksəldib. İqtisadçılar arasında keçirilmiş sorğuya görə, TCMB-nin faizini 20%-ə çatdıracağı gözlənilirdi. Beləliklə, Bankın qərarı bazarlar üçün sürpriz olub.
Bakı vaxtı ilə saat 15:15-də Dollar/Türk Lirəsi məzənəsi 26,5761 lirə səviyyəsinə düşüb. Türk Lirəsi Dollar qarşısında 2%-dən çox bahalaşıb.