Azərbaycan Mərkəzi Bankı faizləri ilə bağlı növbəti qərarını açıqlayacaq
Azərbaycan Mərkəzi Bankı 2023-cü ildə 6-cı dəfə faiz qərarını açıqlayacaq.Azərbaycan Mərkəzi Bankı faizləri ilə bağlı növbəti qərarının ictimaiyyətə 2023-cü il sentyabr ayının 20-də açıqlayacaq.
2023-cü ilin əvvəlində faizlərini artıran Mərkəzi Bank son iki iclasında onları dəyişməz saxlayıb. 26 İyul 2023-cü il tarixində ictimaiyyətə açıqlanan məlumatda bildirilir ki, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə uçot dərəcəsi 9%, faiz dəhlizinin aşağı həddi 7.5%, faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 10% səviyyəsində dəyişməz saxlanılmışdır. Bu qərar aparılmış makroiqtisadi təhlillər, yenilənmiş proqnozlar, daxili və xarici inflyasiya amillərinin və risklər balansının dəyişimi nəzərə alınmaqla verilmişdir.
2022-i ilin əvvəlində uçot dərəcəsi 7.50% səviyyəsində idi. İl ərzində uçot dərəcəsi bir neçə dəfə artırılaraq 8.25%-ə, 2023-cü ilin ilk 5 ayında da bir neçə dəfə artırılaraq 9.00%-ə çatdırılırb. Azərbaycan Mərkəzi Bankı bu il sonuncu dəfə faizlərini may ayında artırıb, iyun və iyul iclaslarında fasilə verib.
2022-ciilin sentyabr ayında illi inflyasiyanın tempi 15,6%-ə çatmışdı. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə illik (12 aylıq) inflyasiya düşməkdə davam edir. Avqustda illik inflyasiyanın sürəti 9,4%-dən 8 %-ə düşüb. İnflyasiya yavaşladığından Mərkəzi Bankın faizlərini bu dəfə də dəyişməz saxlayacağı ehtimalı yüksəkdir.
"Mərkəzi Bank pul siyasəti ilə bağlı növbəti qərarlarını da daxili və xarici inflyasiya risklərini, faktiki və gözlənilən inflyasiyanın hədəfdən yayınma dərəcəsini nəzərə almaqla qəbul edəcəkdir", - Mərkəzi Bank bildirib.
Ötən həfət Avropa Mərkəzi Bankı faizlərini açıqlayıb. Bu həftə ABŞ, Böyük Britaniya və Türkiyə mərkəzi bankları faiz qərarlarını açıqlayacaqlar.