Bu il Rusiyanın LPG ixracı 2021-ci il səviyyəsini keçə bilər
2023-cü ilin yanvar-iyul aylarında Rusiyadan mayeləşdirilmiş qazların (LPG) xaricə tədarükləri (ixracı) 7,7% artıraraq 2,06 milyon tona çatıb.
Marja.az xəbər bunu Petromarket tədqiqat qrupunun məlumatları sübut edir.
"Petromarket"in proqnozuna görə, mənfi siyasi faktorların olmadığı halda 2023-cü ildə Rusiyadan ümumi LPG ixracı 2022-ci illə müqayisədə 15% artaraq 4 milyon tona çatacaq. Beləliklə, bu il tədarükün həcmi 2021-ci ilin göstəricisini (3,89 milyon ton) üstələyə bilər.
Rusiya LPG istehsalçıları üçün ixrac daxili bazara tədarükdən daha sərfəlidir.
Polşa Rusiya LPG-nin ən böyük alıcısı olaraq qalır. Yeddi ay ərzində bu ölkəyə tədarük, bir sıra digər Avropa ölkələrindən fərqli olaraq, 2022-ci ilin yanvar-iyul aylarının səviyyəsi ilə müqayisədə nəinki azalmayıb, hətta 10,6% artıb. Polşa Rusiyanın bütün ixracının 34,6%-ni təşkil edib.
Polşa üçün Rusiyadan LPG idxalı sərfəlidir. Ekspertlər bildirir ki, ölkə ciddi xarici təzyiq olmadan bu idxaldan imtina etməyəcək. Polşanın müqayisə olunan qiymətə alternativ LPG təchizatçısı yoxdur.