ABŞ hökuməti Amazon-u rəqiblərini "boğmaqda" ittiham edərək məhkəməyə verir
ABŞ hökuməti və 17 ştat elektron ticarət nəhəngi Amazon-u iqtisadi hökmranlığından sui-istifadə etməsi və ədalətli rəqabətə zərər verməsi ilə bağlı iddialar ilə məhkəməyə verir.
Marja.az xəbər verir ki, ABŞ Federal Ticarət Komissiyasının (FTC) iddiaları, internetdə fəaliyyətinə kitab satışı ilə başlayan, bu gün isə çox şeyin satıldığı mağaza kimi tanınan Amazon-a qarşı hökumətin ən kəskin hücumunu göstərir.
172 səhifəlik işdə iddia edilir ki, Amazon öz platformasını və xidmətlərini məhsullarını paylamaq üçün şirkətin e-ticarət bazarına etibar edən üçüncü tərəf satıcıları hesabına ədalətsiz şəkildə təbliğ edir.
Məsələn, FTC-yə görə, Amazon öz platformasındakı satıcılarda Amazon-un daxili logistika xidmətlərini almağı tələb etməklə rəqabətə zərər verib. Həmçinin iddia olunur ki, şirkət rəqabətə zidd olaraq satıcılara məhsullarını rəqib bazarlarda daha aşağı qiymətə təklif etmək əvəzinə, internetdə istənilən yerdə Amazonda ən aşağı qiymətlərlə siyahıya daxil etməyi məcbur edir. Amazon-un e-ticarətdə üstünlüyü səbəbindən satıcıların Amazon-un şərtlərini qəbul etməkdən başqa seçimləri azdır. FTC-nin bildirdiyinə görə, Amazon həmçinin öz məhsullarını bazar axtarış nəticələrində üçüncü tərəflər tərəfindən satılan məhsullardan daha yüksək yer tutur.
Bildirilir ki, Amazon rəqiblərini boğmaq, onları "oksigendən" məhrum etmək üçün rəqabətə zidd taktikalardan istifadə edir.