BOKT kreditlərinə artan tələbi ödəmək üçün böyük məbləğdə vəsait cəlb edir - ŞƏRTLƏR
“Bank Olmayan kredit Təşkilatı “İnternational” ASC iki ayrı istiqrazların yerləşdirilməsi yolu ilə 3 milyon manat cəlb etməyi nəzərdə tutur.
Marja.az-ın məlumatına görə, buraxılışlardan bir ilə 2 milyon manat cəlb edilməsi planlaşdırılıb. Buraxılan faizli, təminatsız, sənədsiz, adlı istiqrazların hər birinin nominal dəyəri 100 manat olan 20 000 ədəddir. Tədavül müddəti 18 ay, illik dərəcə 13%-dir. İstiqrazlar üzrə hesablanmış faizlər, buraxılışda olan ilk istiqrazın yerləşdirildiyi tarixdən etibarən hər 90 gündən bir ödəniləcəkdir.
Digər yerləşdirmə ilə 1 milyon manat cəlb edilməsi nəzərdə tutulur. Faizli, təminatsız, sənədsiz, adlı istiqrazların hər birinin nominal dəyəri 1000 manat olan 1000 ədədir. İstiqrazlar üzrə illik dərəcə 18%-dir. İstiqrazların faiz ödəniş dövrünün müddəti 30 gündür. Tədavül müddəti isə 60 aydır. Qeyd edək ki, bu istiqrazlar BOKT “İnternational” ASC-nin ər birinin nominal dəyəri 1000 manat olan 6 000 ədəd faizli, təminatsız, sənədsiz, adlı istiqrazlarının bir hissəsidir (Buraxılış 1). Həmin buraxılış aşağıdakı qaydada yerləşdiriləcəkdir:
Buraxılış 1- ümumi məbləği 1 mln. manat olan, hər birinin nominal dəyəri 1000 manat olan, 1000 ədəd faizli, təminatsız, sənədsiz, adlı istiqraz.
Buraxılış 2 - ümumi məbləği 1 mln. manat olan, hər birinin nominal dəyəri 1000 manat olan, 1000 ədəd faizli, təminatsız, sənədsiz, adlı istiqraz.
Buraxılış 3- ümumi məbləği 1 mln. manat olan, hər birinin nominal dəyəri 1000 manat olan, 1000 ədəd faizli, təminatsız, sənədsiz, adlı istiqraz.
Buraxılış 4- ümumi məbləği 1 mln. manat olan, hər birinin nominal dəyəri 1000 manat olan, 1000 ədəd faizli, təminatsız, sənədsiz, adlı istiqraz.
Buraxılış 5 - ümumi məbləği 1 mln. manat olan, hər birinin nominal dəyəri 1000 manat olan, 1000 ədəd faizli, təminatsız, sənədsiz, adlı istiqraz.
Buraxılış 6- ümumi məbləği 1 mln. manat olan, hər birinin nominal dəyəri 1000 manat olan, 1000 ədəd faizli, təminatsız, sənədsiz, adlı istiqraz.
İstiqraz təkliflərinin səbəbi kredit məhsullarına tələbin artması fonunda emitentin əlavə vəsaitə ehtiyacının yaranmasıdır. İstiqrazlardan əldə edilən vəsait emitentin əsas fəaliyyəti olan fiziki və hüquqi şəxslərə kreditlərin verilməsinə yönəldiləcəkdir.
BOKT “İnternational” QSC əsasən riteyl və mikro biznes kredit bazarında fəaliyyət göstərir.
İstiqrazlar “Bakı Fond Birjası” QSC-nin ticarət platformasında rəqabətli hərrac üsulu vasitəsilə yerləşdiriləcəkdir. Hərracın keçirilməsinə ən azı 2 iş günü qalmış BFB-nin internet saytında açıqlanacaqdır.
Emissiyanın və yerləşdirmənin anderrayteri “Paşa Kapital İnvestisiya Şirkəti”dir.
Yeni buraxılan istiqrazlardan əlavə BOKT-un
AZ2001021024; 3000 (üç min) ədəd, 1000 (bir min) manat;
AZ2002021023; 6000 (altı min) ədəd, 1000 (bir min) manat,;
AZ2003021022; 2000 (iki min) ədəd, 1000 (bir min) manat;
AZ2004021021; 20 000 (iyirmi min) ədəd, 100 (bir yüz) manat;
AZ2005021020; 20 000 (iyirmi min) ədəd, 100 (bir yüz) manat istiqrazları mövcuddur.
“İnternational” QSC 2020-ci ili 201 min 912 manat, 2021-ciili 410 min 553 manat, 2022-ci ili 1 milyon 530 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. 2022-ci ili sonunda Təşkilatın kredit portfeli 24 milyon 602 min manata, 2023-cü ilin 30 iyun tarixində isə 27 milyon 375 min manata çatıb.