"Mərkəzi banklar iqtisadi proqnozlarda 100% səhv edirlər"
JPMorgan Chase-in baş direktoru Ceymi Dimon mərkəzi bankları iqtisadi proqnozlarında "100 faiz səhv" etdiklərinə görə tənqid edib. O, "Gələn il baş verə biləcəklər barədə çox ehtiyatlı olardım" deyib.Amerikanın qlobal maliyyə xidmətləri şirkəti "JPMorgan Chase"in Baş direktoru Ceymi Dimon (Jamie Dimon), iri mərkəzi bankların son vaxtlar pauza rejimində (gözləməkdə) olmalarını nəzərə alaraq, inflyasiyanın düşəcəyi proqnozu ilə sabit qalmağın iqtisadiyyat üçün təhlükələri barədə xəbərdarlıq edib.
Marja xəbər verir ki, ABŞ-ın ən böyük bankının sədri Dimon Ər-Riyadda Gələcək İnvestisiya Təşəbbüsü sammitində panel müzakirəsi zamanı deyib: "Mərkəzi bankların bir çox proqnozlarının 100 faiz səhv olduğunu qeyd etmək istərdim. Gələn il baş verə biləcəklər barədə çox ehtiyatlı olardım".
2022-ci ildə ABŞ Mərkəzi Bankı (FED) proqnozlarında inflyasiyanın artımının "müvəqqəti" olacağını israr edirdi, lakin inflyasiya qalıcı olub.
"Mən ehtiyatlıyam", -Dimon əlavə edib. O, mərkəzi bankların və hökumətlərin bütün bunları idarə edə biləcəyinə dair "hər şeyə qadir olduqları mesajı vermələrini" tənqid edib.
"Wall Street"in böyük hissəsi Fed-in 2023-cü ilin sonuna qədər faiz dərəcələrini daha bir dəfə artırıb artırmayacağına yönəlib. Bununla belə, Dimon, "Faizlərin 0,25 bənd artırılıb artırılmamasının fərq etməyəcəyini düşünmürəm... Sıfır kimidir" deyib.