Vaşinqton Moody's-in ABŞ-ın reytinqi ilə bağlı mənfi proqnozunu qiymətləndirib
ABŞ Maliyyə Nazirinin müavini Uolli Adeyemo, Moody's-in ABŞ hökumətinin reytinq proqnozunu aşağı salması barədə qərarı ilə razılaşmayıb.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə CNBC yazır.
Qeyd edək ki, "Moody's Investors Service" ölkənin maliyyə sabitliyinə dair artan riskləri əsas gətirərək ölkənin AAA səviyyəsində olan reytinqinin proqnozu "stabil"dən "neqativ"ə endirib.
“Moody's daha yüksək faiz dərəcələri kontekstində, dövlət xərclərinin azaldılması və ya gəlirlərin artırılması üçün effektiv fiskal siyasət tədbirlərinin olmadığı bir şəraitdə ABŞ-ın büdcə kəsirinin çox böyük qalacağını, bunun borcların ödənilməsi imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə zəiflədəcəyini gözləyir”, - reytinq agentliyi bildirib.
Proqnozun aşağı salınmasının əsas səbəblərindən biri də ABŞ Konqresində mövcud siyasi qütbləşmə olub ki, bu da büdcə planının razılaşdırılmasında çətinliklər yarada bilər.
Uolli Adeyemo Moody's qərarına qarşı çıxb, çünki o, ABŞ iqtisadiyyatının yüksək inkişaf səviyyəsində olduğuna inanır. Adeyemo, "Xəzinədarlığın qiymətli kağızları son dərəcə təhlükəsiz və likvid aktivdir",- deyib.