Ümumi bazar artımının 43%-i “ABB İnvest”ə aiddir
Bakı Fond Birjasının açıqladığı məlumata əsasən, cari ilin noyabr ayı ərzində 12 investisiya şirkətinin ümumi ticarət dövriyyəsi 4.5 milyard manat artaraq 39.8 milyard manata çatıb. Noyabr ayındakı artımın 43%-i “ABB İnvest” İnvestisiya Şirkəti tərəfindən icra edilib. Bu artım təqdim olunan bütün istiqamətlərdə baş verib.
Bu barədə Marja-ya ABB-dən bildirilib.
Qeyd edilib ki, ABB-nin törəmə şirkəti olan “ABB İnvest İnvestisiya Şirkəti” QSC Azərbaycanın kapital bazarında ən böyük investisiya şirkətlərindəndir. Şirkət pərakəndə və korporativ müştərilərə investisiya xidmətlərinin tam spektrini təqdim edir.
Şirkətdən “Marja”-ya verilən məlumata əsasən, yerli bazarla yanaşı, xarici kapital bazarlarında da müştərilərin aktivliyi artıb və ümumi qiymətli kağızlar portfeli 300 milyon ABŞ dollarını keçib.
Qeyd edək ki, bu il ABB mobile tətbiqində də İnvestisiya xidməti imkanları istifadəçilərə təqdim edilib. Müştərilər Amerika birjalarında ticarət olunan səhmlərə tətbiq üzərindən birbaşa öz adlarından investisiya edə bilərlər. Bu imkan növbəti ildə daha da inkişaf etdiriləcək.