Bitcoin üçün əlamətdar hadisə
ABŞ Qiymətli Kağızlar və Birja Komissiyası (SEC) birbaşa Bitcoin-ə investisiya edən 11 birja fondunun (ETF) fəaliyyətə başlamasını təsdiqləyib.
Marja.az xəbər verir ki, bunun rəqəmsal aktivlər sektoru üçün əlamətdar hadisə olacağı, ənənəvi ABŞ maliyyə bazarında və ondan kənarda ən böyük kriptovalyutaya çıxış açacağı gözlənilir.
Qərar SEC-in X (əvvəllər Twitter) hesabında agentliyin ETF-i təsdiqlədiyinə dair yanlış mesaj yerləşdirməsindən bir gün sonra verilib. Mesajın ortaya çıxmasından bir neçə dəqiqə sonra tənzimləyici hesabın "sındırıldığını" elan etdi. Bu, hər bir bəyanata kəskin sıçrayışlarla reaksiya verən Bitcoin məzənnəsində kəskin dalğalanmalara səbəb oldu.
Tənzimləyici on ildən çoxdur ki, Bitcoin-in spot qiymətini izləyən ETF-lərin işə salınmasına icazə vermirdi. 2023-cü ilin iyun ayında dünyanın ən böyük idarəetmə şirkəti BlackRock Bitcoin ETF-ni qeydiyyatdan keçirmək üçün ərizə vermişdir.
Bitcoin qiyməti ETF-nin təsdiqlənməsi ilə bağlı xəbərlərə cüzi enişlə reaksiya verib. Kapitallaşmaya görə ikinci kriptovalyuta olan Ethereum-un (ETH) qiyməti, əksinə, artıb və 2022-ci ilin yazından bəri ilk dəfə olaraq 2500 dollara çatıb.