Hollandiya şirkəti Yandex biznesini satdı
Yandex NV şirkəti Yandex biznesini 475 milyard rubla satmaq üçün müqavilə bağladı.Yandex-in ana şirkəti "Yandex NV", Yandex biznesini özəl investorlar konsorsiumuna 475 milyard rubla (5,2 milyard dollar) satdığını elan edib.
Bu barədə Marja.az Şirkətin açıqlamasına istinadən xəbər verir.
"Hollandiyanın Yandex NV şirkəti Yandex biznesini özəl investorlar konsorsiumuna 475 milyard rubla satmaq üçün müqavilə bağlayıb", - məlumatda deyilir.
"Yandex"in əsas sahibi Yandex menecerlərinin rəhbərlik etdiyi "Consortium.First" olacaq. Həmçinin konsorsiumunda daha dörd səhmdar var: sahibkar və LETA Capital vençur fondunun təsisçisi Aleksandr Çaçavın, “INFINITUM”un baş direktoru Pavel Prass, LUKOIL, investor və sahibkar Alexander Ryazanov.
Yandex-in yeni ana şirkəti 2023-cü ilin sonunda Kalininqradda qeydiyyatdan keçmiş Yandex Beynəlxalq Səhmdar Cəmiyyəti olacaq. Onun səhmlərinin Moskva birjasında alqı-satqıya çıxarılacağı, Artem Savinovskinin isə Yandex-in baş direktoru olaraq qalacağı qeyd edilir.
Yandex, xarici startaplar və Finlandiyadakı məlumat mərkəzi istisna olmaqla, Yandex NV qrupunun bizneslərini, xidmətlərini və aktivlərini özündə saxlayacaq.