Putin: "Rusiya iqtisadiyyatının artımı dünya üzrə orta göstəricidən yüksək olub"
2023-cü ildə Rusiya iqtisadiyyatının artımı dünya üzrə orta göstəricidən yüksək olub, ölkənin ümumi daxili məhsulu (ÜDM) 3,6% artıb.
Bunu Rusiya prezidenti Vladimir Putin iqtisadi məsələlərlə bağlı iclasda deyib.
"Ötən il iqtisadi artım proqnozlardan (3,5% - red) yüksək olub. Rusiyanın ÜDM-i 3,6% artıb. Bu, dünya üzrə orta göstəricidən yüksəkdir", - dövlət başçısı bildirib. O, dünyada iqtisadi artım üzrə rəqəmin orta hesabla 3% olduğunu, inkişaf etmiş ölkələrin iqtisadiyyatlarının isə orta hesabla 1,5% artdığını qeyd edib.
Putin əldə olunan dinamikanın Rusiya iqtisadiyyatının daxili imkanlarına əsaslandığına diqqət çəkib. O qeyd edib ki, il ərzində sənaye istehsalı 3,5 faiz, emal sənayesi isə 7,5 faiz artıb.
“Kompüterlərin, təyyarələrin, gəmilərin, mebellərin, elektrik avadanlıqlarının və nəqliyyat vasitələrinin istehsalı kimi sahələrdə ikirəqəmli artım templəri qeydə alınıb”, - prezident bildirib.