Azərbaycanın dövlət borcunun məbləği açıqlanıb
Qeyd edək ki, 2024-cü il 1 yanvar tarixinə Azərbaycan Respublikasının dövlət borcu (daxili vəxarici borc) 26 milyard 850,4 milyon manat və ya 2023-cü il üzrə ÜDM-in 21,8 faizini təşkil etmişdir. Ümumi dövlət borcunun 10 milyard 984 milyon manatı (6 milyard 461,2 milyon ABŞ dolları) və ya 40,9 faizi xarici dövlət borcunun, 15 milyard 866,4 milyon manatı və ya 59,1 faizi daxili dövlət borcunun payına düşür.
Marja.az xəbər verir ki, bu “Dövlət Borcu üzrə Statistik Bülleten”də bildirilir.
Qeyd edilib ki, 1 yanvar 2024-cü il tarixi vəziyyətinə xarici dövlət borcu 6 milyard 461,2 milyon ABŞ dolları və ya 2023-cü il üzrə Ümumi Daxili Məhsulun (ÜDM) 8,9 faizini təşkil etmişdir. Dövlət borcunun idarəedilməsi strategiyasının icrası olaraq, xarici borcun ümumi borc portfelində həcminin azaldılması, habelə 2021-ci ildən başlayaraq ÜDM-in həcminin artması xarici dövlət borcunun ÜDM-ə nisbətinin azalması ilə nəticələnmişdir.
Hesabat tarixinə dəyişkən faiz dərəcəsi ilə olan öhdəliklər xarici dövlət borcunun 43,1 faizini, sabit dərəcə ilə olanlar isə 56,9 faizini təşkil etmişdir.
Xarici dövlət borcunun 52,5 faizi 5 iləqədər olan müddətdə, 40,3 faizi 5 ildən 10 ilə qədər olan müddətdə, 7,2 faizi isə10 ildən yuxarı olan müddətdə kreditorlara qaytarılmalıdır.
1 yanvar 2024-cü il tarixinə xarici dövlət borcunun valyuta tərkibi aşağıdakı kimi olmuşdur: