Azərbaycan hakimiyyətinin məzənnəyə düzəliş etməyi düşünə biləcəyi ssenari açıqlanıb
"Biz güman edirik ki, karbohidrogen (neft və qaz) qiymətləri kəskin şəkildə aşağı düşərsə və uzun müddət aşağı qalarsa, Azərbaycan rəsmiləri Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatlarını 2015-ci ildəki kimi baş verə biləcək əhəmiyyətli azalmadan qorumaq üçün məzənnəyə düzəliş etməyi düşünə bilər".
Marja.az xəbər verir ki, bu, qlobal kredit reytinqi təşkilatı "S&P Global Ratings"ın yaydığı məlumatda deyilir.
"Biz, hakimiyyətin valyuta bazarına mütəmadi müdaxilələri ilə dəstəklənən Azərbaycanın manatının ABŞ dollarına nisbətdə de-fakto sabitliyinin 1 ABŞ dolları = 1.70 AZN səviyyəsində saxlayacağını proqnozlaşdırırıq. Həmçinin güman edirik ki, karbohidrogen qiymətləri kəskin şəkildə aşağı düşərsə və uzun müddət aşağı qalarsa, Azərbaycan rəsmiləri Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatlarını 2015-ci ildəki kimi baş verə biləcək əhəmiyyətli azalmadan qorumaq üçün məzənnəyə düzəliş etməyi düşünə bilər", məlumatda deyilir.
Neft və qaz qiymətləri kəskin aşağı düşməsə, "S&P Global Ratings" 2027-ci ilin sonunadək 1 ABŞ dollarının 1.70 manat səviyyəsində saxlanılacağını gözləyir.