Beynəlxalq reytinq agentliyi Azərbaycan Mərkəzi Bankının pul siyasətini bəyənib
“2022-2023-cü illərdə pul siyasətinin sərtləşdirilməsində əvvəlki şoklarla müqayisədə daha böyük effektivlik müşahidə etdik".
Marja xəbər verir ki, bu, "Moody's Ratings" beynəlxalq reytinq agentliyinin Azərbaycanın reytinq proqnozunu "stabil"dən "müsbət"ə dəyişməsilə əlaqədar yaydığı press-relizdə bildirilir.
Məlumatda Mərkəzi Bankın həyata keçirdiyi pul siyasəti ilə bağlı qeyd edilib:
"Aşağı intensivliklə daha tez-tez faiz dərəcələrinin artırılması inflyasiya təzyiqlərini cilovlamağa kömək edib. Pul siyasətinin təkmilləşdirilmiş effektivliyi və etibarlılığı, siyasət qərarlarının qəbulunda şəffaflığı artıran, makroprudensial riskləri izləmək və idarə etməkdə daha böyük proaktivliyi göstərən islahatları əks etdirir. 2022-ci ilin sonunda yeni əməliyyat çərçivəsinin tətbiqi ilə pul siyasətinin ötürücülüyünü təkmilləşdirmək üçün qəbul olunan və tətbiqi davam etdirilən təşəbbüslər islahat öhdəliyini göstərir. Bu da, öz növbəsində pul siyasətinin effektivliyini daha da artırmağa xidmət edəcək. Eyni zamanda, maliyyə sektorunun tənzimlənməsinin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması bank sektorunda dayanıqlılığın artırılmasını təşviq edir və hökumət üçün şərti öhdəlik risklərini azaldır".
Qeyd edək ki, "Moody's Ratings" Azərbaycan hökumətinin emitent və xarici valyutada yüksək təminatsız reytinqlərini "Ba1" səviyyəsində təsdiqləyib və proqnozu "sabit"dən "müsbət"ə dəyişib.
Müsbət proqnoz iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi perspektivlərinin və makroiqtisadi siyasətin effektivliyinin yaxşılaşdırılmasını əks etdirir. Bu da reytinq səviyyəsinin yüksəldilməsinə səbəb ola bilər. Avropa və Asiya arasında mühüm nəqliyyat qovşağı kimi Orta Dəhliz adlanan yerin artan nüfuzu və ölkə daxilində sərmayə qoyuluşu iqtisadi artıma təkan verir. Eyni zamanda, Avropanın Azərbaycan qazına olan tələbatının artması, eləcə də bərpa olunan layihələrin genişləndirilməsi neft ehtiyatlarının tükənməsinin ölkənin xarici hesablarına təsirini azaldacaq.
Qeyd edilib ki, aşağı borc yükü, çox yüksək borc əldə etmək qabiliyyəti və xarici aktivlərdə saxlanılan böyük fiskal ehtiyatlar ölkənin güclü tərəfləridir və bu da xarici həssaslıq risklərini azaldır.