ABŞ Türkiyəyə 6 ay möhlət verdi
ABŞ-ın Xarici İşlər Naziri Mike Pompeo, Türkiyənin 8 ölkə ilə birlikdə İran sanksiyalarından azad olunan ölkələrdən biri olduğunu açıqlayıb. Türkiyə İrandan neft və qaz aldığına görə cəzalandırılmayacaq.
ABŞ-ın Xarici İşlər Naziri Mike Pompeo İran sanksiyaları ilə bağlı olaraq "Türkiyəyə də möhlət veririk" açıqlamasını edib.
Xəbər verdiyimiz kimi, bugündən ABŞ İrana qarşı yeni sanksiyalar tətbiq edib. Sanksiyalar İrandan neft və qazın alnmasını da qadağan edir. Lakin bu qadağa Türkiyəyə də aid olmayacaqdır. Möhlət müddəti 6 aydır.
"Neft idxalında möhlət verilən 8 ölkə arasında Türkiyə də var", - Pompeo deyib.
"Burada diqqət edilməsi lazım olan bir şey var. İrana sanksiyalar davam edəcək və cəzalar da olacaq. İranla iş görmək pis nəticələr doğuracaqdır. 20-dən çox ölkə onsuz da neft alışını 1 milyon barrel azaldıb. Maydan bəri İranın neft gəlirləri düşüb",- Pompeo əlavə edib.
ABŞ-ın Xəzinə Naziri Mnuchin açıqlamasında bildirib ki, İrana tətbiq edilən sanksiyalar bu günə qədər görünməmiş sanksiyalardır: "ABŞ-ın iqtisadi təzyiqinin İran üzərində ən yüksək səviyyədə olduğunu deyə bilərəm. İran rejimi artan bir maliyyə izolyasiyasına məruz qalacaq. İran terroru dəstəkləyir və regionda pis hərəkətləri var. İranın bunlara son qoyması lazımdır".
Açıqlamadan sonra Dollar/TL məzənnəsi 5.4187 səviyyəsinə düşüb (saat 17:50-yə olan məlumat).