Azərbaycana 284 milyon dollarlıq minik avtomobilləri idxal olunub
2018-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında Azərbaycana 283 mln. 817 min dollar dəyərində minik avtomobilləri idxal olunub ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrünün göstəricisindən 2 dəfə çoxdur. Bu barədə Dövlət Statistika Komitənin aylıq hesabatında məlumat verilib.
“Hesabat dövründə respublikaya 17 min345 ədəd yük avtomobili (artım 2,4 dəfə) idxal olunub”, - deyə məlumatda bildirilir.
10 ay ərzində Azərbaycana 26 mln. 572,6 min dollar məbləğində (artım 2,3 dəfə) 1722 ədəd (artım 2,2 dəfə) yük avtomobili idxal olunub.
Bundan başqa, cari ilin yanvar-oktyabr aylarında ölkəyə 8 mln. 764,6 min dollar dəyərində (azalma 9,5%) 179 ədəd avtobus (artım 20,9%) idxal olunub.
Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə, bu ilin yanvar-noyabr aylarında Azərbaycana idxal olunan avtomobillərin sayı 22 min 714 ədəd olub. Dövlət Statistika Komitəsi 10 ayda idxal olunmuş avtomobillərin dəyərlərini açıqlayıb.