“Azərikimya” “SOCAR Polymer” üçün işləyəcək, ixracı azalacaq
“Azərikimya” İstehsalat Birliyinin (İB) 2019-cu il ixrac coğrafiyasında propilen satışı nəzərdə tutulmayıb.
Bu barədə SOCAR məlumat yayıb. Bildirilir ki, ötən ilin sentyabrından propilen “SOCAR Polymer”ə polipropilenin istehsalı üçün verilir. Cari ildən İB-də etilen ixracı da azalacaq. Bu məhsul da “SOCAR Polymer”ə aşağı təzyiqli polietilen istehsalı üçün göndəriləcək.
Cari ildə “Azərikimya” İstehsalat Birliyində (İB) 462 min ton əmtəə məhsulunun istehsalı nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, ötən il iyulun 18-də Prezident İlham Əliyev və İtaliya Prezidenti Sercio Mattarellanın iştirakı ilə Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının ərazisində “SOCAR Polymer” layihəsi çərçivəsində inşa edilən polipropilen zavodunun açılışı olub. “SOCAR Polymer”in polipropilen zavodunda bazar araşdırmasına əsasən 3 növdə - homopolimer, zərbəyə davamlı so-polimer, statistiki so-polimer polipropilen məhsulları istehsal edilir.
“SOCAR Polymer” Azərbaycanın neft-kimya sənayesində dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı üzrə yaradılan ilk şirkətdir. İnvestisiyaların 60 faizi Rusiyanın “Gazprombank”, qalan hissəsi isə müvafiq olaraq “SOCAR”, “Vitol”, “Paşa Holdinq”, “Gilan Holdinq” və “Azərsun Holdinq” tərəfindən təmin olunub.