Azərbaycanın nəhəng layihəsini tərk edən ABŞ şirkətləri barədə açıqlama
“Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG) layihəsində iştirak edən bütün səhmdarlar Amerikanın “Exxon Mobil” və “Chevron” şirkətlərinin paylarını almaq imkanına baxır, lakin bu, bazar araşdırmasının nəticəsindən və qiymətdən asılı olacaq.
Bunu SOCAR-ın marketinq və sərmayələr üzrə vitse-prezidenti Elşad Nəsirov “Bloomberg” agentliyinə bildirib.
“Exxon Mobil” və “Chevron” başqa yerdə fəaliyyətlərini genişləndirmək istəyirlər. Bu məsələni hər iki şirkət ilə müzakirə etmişik. AÇG-nin bütün səhmdarları hər iki şirkətin səhmlərini almaq imkanlarına baxır, lakin bu, bazar araşdırmasının nəticəsi və ortaya çıxan qiymətdən asılı olacaq”,- deyə E.Nəsirov deyib.
O qeyd edib ki, 2017-ci ildə AÇG üzrə sazişin müddətinin 2050-ci ilədək uzadılmasından sonra layihədəki səhmlərin dəyəri artıb.
Qeyd edək ki, hər iki şirkətin AÇG-dəki paylarını satmaq niyyəti ötən ilin dekabr ayında yayılmışdı. “Chevron” şirkətindən bildirilmişdi ki, AÇG-dəki 9,6% və Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) boru kəmərindəki 8,9% payını satmaq barədə qərara gəlinib. “Exxon” şirkəti isə AÇG-dəki 6,8% payını 2 mlrd. dollar satışa çıxarmaq niyyətini qeyd etmişdi.