"Hyundai Motors" Nyu-Yorkda 2 yeni modelini təqdim etdi
Yeni "Hyundai Sonata" ölkəmizə bu ilin 4-cü rübündə gətiriləcək.
(®) Cənubi Koreyanın avtomobil istehsalçısı "Hyundai Motors" şirkəti Nyu York Beynəlxalq Avtomobil sərgisində bir neçə həftə öncə eskizləri yayılan "Hyundai Venue" modelini və əfsanəvi "Sonata" xəttinin sonuncu nümayəndəsi "Hyundai Sonata" modelinin təqdimatını keçirib.
Xüsusi diqqət çəkən məqam "Hyundai Venue" avtomobilinin şirkət tərəfindən indiyədək istehsal olunan ən kiçik SUV olmasıdır. Avtomobil tənqidçiləri, həm exteryer cizgiləri, həm də interyer imkanları ilə "Hyundai Venue" modeli ilə daha çox gənc və diamik insanları hədəfə alındığını düşnürlər.
"Hyundai" öz modellərinə bir qayda olaraq məhşur ABŞ şəhərlərinin adlarını verdiyi halda bu dəfə bu ənənədən istifadə etməyib. "Venue" tərcümədə “məkan” və ya “yer” deməkdir. İstehsalçının nümayəndələri, avtomobil həvəskarlarına olmaq istədikləri, görünmək istədikləri yer təsüratını avtomobilin texniki və zərif imknaları ilə çatdırmaq üçün B-SUV modelini belə adlandırdıqlarını deyirlər.
Avtomobilin ilkin komplektasiyaları 3 silindirli 1.0 Turbo beniz və 1.4 benzin mühərrikli olacaq. Dizel mühərrik isə yalnız 1.4 motorda nəzərdə tutulmuşdur.
Avtomobillər ABŞ və Hindistan bazarında bu ilin sonunda satışa çıxarılacaq. Azərbaycan bazarına gətirilməsi isə çox güman 2020-ci ilə təsadüf edəcək.
Sərgi iştirakçılarının diqqətini daha çox "Hyundai Sonata" modelinin cəlb etməsi heç təsadüfi deyil. Əvvəlki nümayəndələrindən fərqli olaraq "Sonata" bu dəfə cizgiləri, LED fənərlərin yerləşimi və forması ilə mötəbər idman avtomobilini xatırladır. Exteryer dizaynda aparılan dəyişikliklər onu daha aerodinamik avtomobilə çevirmişdir. Şirkətin təmsilçisi Mike O'Brien “Bu dizayn gələcək Hyundai avtomobillərinin dəsti xəttini əks etdir” deyir.
Avtomobilin interyeri texnoloji elementlərlə zənginləşdirilmiş və təhlükəsizlik sitemləri müasir istehlakçının bütün tələblərinə cavab verməkdədir.
Hələlik avtomobil ABŞ bazarlnda 1.6 və 2.5 Lt-lik 4 silindirli mühərriklə təmsil olunacaq.
"Hyundai" avtomobillərinin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi "Auto Azərbaycan" şirkəti yeni "Hyundai Sonata" avtomobilini ölkəmizə bu ilin 4-cü rübündə gətirəcək.