Azərbaycandan pomidor ixracı yenidən sürətlənib
2019-cu ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində (10 ayda) Azərbaycandan 147 milyon 606 min dollar dəyərində 139 min 576 ton pomidor ixrac olunub.
“Marja” Dövlət Gömrük Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, Oktyabr ayında 5 milyon 315 min dollar dəyərində 5428 ton pomidor ixrac edilib.
Sentyabr ayında Azərbaycandan xarici ölkələrə cəmi 750 min dollar dəyərində 906 ton pomidor ixracı olunmuşdu.
2019-cu ilin 9 ayı ərzində (yanvar-sentyabr) Azərbaycandan 142 milyon 291 min dollar dəyərində 134 min 148 ton pomidor ixrac edilmişdi. 8 ay ərzində (yanvar-avqust) isə Azərbaycandan 141 milyon 541 min dollar dəyərində 133 min 242 ton pomidor ixrac edilmişdi. Beləliklə, Sentyabrda pomidor ixracı məbləğ ifadəsində 750 min dollar, miqdar ifadəsində isə 906 ton təşkil etmişdi.
Pomidor ixracından Azərbaycana Yanvarda 10 milyon 490 min dollar, Fevralda 7 milyon 318 min dollar, Martda 7 milyon 648 min dollar, Apreldə 24 milyon 188 min dollar, Mayda 54 milyon 595 min dollar, İyunda 33 milyon 817 min dollar, İyulda 3 milyon 153 min dollar, Avqustda 333 min dollar, Sentyabrda 750 min dollar, Oktyabrda 5 milyon 315 min dollar valyuta daxil olub.