Azərbaycan Qətərə nar ixrac etməyə hazırlaşır
“Gələn ildən başlayaraq Azərbaycan Qətərə nar ixrac edə bilər”.
Bunu açıqlamasında Azərbaycan Nar İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının sədri Fərhad Qaraşov deyib.
"Bir neçə ay bundan əvvəl Qətərə səfər etmişdi. Bu məsələ ilə bağlı danışıqlar apardıq, görüşlər keçirdik. Hesab edirəm ki, 2020-ci ildən Qətərə nar ixrac edə biləcəyik. İxracın həcmi sifarişdən asılı olacaq”, - deyə o, qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, hazırda azərbaycanlı sahibkarlar ərəb ölkələri ilə yanaşı, Avropa İttifaqı ölkələrinə də nar satmağa çalışır: "Artıq Polşaya 4 TIR, Fransaya isə 1 TIR nar göndərilib. Xüsusilə Fransaya ixrac çox böyük çətinliklə həyata keçirilib. Biz bu ölkənin bazarına məhsul çıxarmaq üçün neçə ildir ki, çalışırıq".
Assosiasiya sədri xarici bazarlara nar çıxarmaq istəyən fermerlərə çağırış da edib: "Fermerlər hər bir ölkənin sertifikatlaşma və qida təhlükəsizliyi tələblərinə tələblərə riayət etməlidirlər. Qablaşdırma da tələblərə uğun olmalıdır. Bəzən sahibkarlar yetişməmiş narı ixrac edərək problemlər yaradırlar. Bu, gələcəkdə yetişmiş narın ixracında da müəyyən problemlər yarada bilər. Məhsul yetişəndən sonar ixrac edilməlidir”.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Nar İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası 31 oktyabr 2016-cı il tarixində yaradılıb.