İraq parlamenti ABŞ qoşunlarının ölkədən çıxarılmasına qərar verdi
İraq parlamentində dünən keçirilmiş növbədənkənar iclasında, ABŞ-ın və digər xarici qüvvələrin ölkədən çıxarılmasına qərar verilib.
"Marja" xəbər verir ki, İraqda istefa verən Baş nazir Adil Abdulmehdi, İraqın xarici qüvvələrin ölkədən çıxarılması üçün qanuni addımların və proseduraların hazırlanma mərhələsində olduğunu bildirib.
ABŞ İraq parlamentinin xarici hərbi qüvvələrin ölkə ərazisini tərk etməsi barədə qərarına münasibətini açıqlayıb.
Bu barədə Dövlət Departamentinin mətbuat xidmətini rəhbəri Morqan Ortequs bildirib.
O, qeyd edib ki, ABŞ hakimiyyəti İraq parlamentinin ölkə ərazisində xarici hərbi qüvvələrin fəaliyyətinin dayandırılması barədə qərarından məyusdur.
"ABŞ bu gün Nümayəndələr Şurasındakı hərəkətlərdən məyus olub. Bugünkü qətnamənin hüquqi statusunun və təsirinin sonrakı izahını gözləyərək, İraq liderlərini iki ölkənin iqtisadi və təhlükəsizlik münasibətlərinin əhəmiyyətini, həmçinin İŞİD-lə mübarizə aparmaq üçün beynəlxalq koalisiyasının mövcudluğunun davamını yenidən nəzərdən keçirməyə çağırırıq”, - deyə mətbuat xidmətini rəhbəri qeyd edib.