Avronun məzənnəsindəki ucuzlaşma sürətlənə bilər - GÜNƏ BAXIŞ
Beynəlxalq valyuta birjalarında dollar indeksi cümə axşamı Amerika sənayesinə dair dərc edilən müsbət fundamental göstəricilərdən sonra yüksələrək son üç həftənin önəmli müqavimətini qırıb.
Bununla yanaşı, bu gün Bakı vaxtı ilə saat 13:00-da açıqlanacaq Avrozonadan inflyasiya göstəricilərində də 3%-ın üzərində artım müşahidə edilərsə, bu, EUR/USD məzənnəsində ucuzlaşmanın sürətlənə biləcəyinə işarədir. Bu, avronun 1.17$-a kimi gerilə biləcəyi ehtimallarını artıracaqdır. Beləliklə, GBPUSD də təzyiq altında qala bilər. Burada korreksiya edən məzənnənin 1.38$ müqavimətinin altında qalması vacibdir ki, ucuzlaşma 1.37$-a kimi davam edə bilsin.
Alternativ sərmaye bazarlarında qızılda növbəti ucuzlaşma dalğası üçün 1743$ önəmli dəstək səviyyəsi ilə sınağa çəkilməkdədir. Kriptovalyuta birjalarında isə bitkoin 47.6 min dollar müqavimətini qırıb və bu, 51 min dollar istiqamətindəki alış əməliyyatlarını gücləndirə bilər.