Avro və Funt da yeni eniş dalğası, Lirə də ucuzlaşa bilər.InvestAZ İnvestisiya şirkətinin analitikləri bu həftə üzrə dünya maliyyə bazarlarında son vəziyyət və qısa müddət ərzində gözlənilənlərlə bağlı məlumat verib.
Avropa Mərkəzi Bankı inflyasiyanın yüksəlməkdə davam edəcəyinə baxmayaraq, yumşaq monetar siyasətin davam etdiriləcəyini açıqlamasından sonra EURUSD sürətlə ucuzlaşmağa başlayıb və trend 1.14$-a kimi davam edə bilər.
Bununla yanaşı, cümə günü Bakı vaxtı ilə saat 16:30-da ABŞ-ın əmək bazarına dair dərc ediləcək önəmli fundamental göstəricilər də önəmli rol oynayacaqdır.
GBPUSD məzənnəsi də dəstək görən dollar indeksi fonunda təzyiq altındadır. Neft qiymətlərində korreksiya da funt sterlinqin ucuzlaşmasına təsir edən səbəblər arasındadır. Beləliklə, GBPUSD kursu 1.36$-a kimi düşə bilər.
İngiltərə Mərkəzi Bankının cümə axşamı saat 16:00-da yayımlayacağı faiz qərarı da investorların diqqət mərkəzindədir.
USDTRY məzənnəsi çərşənbə günü saat 11:00-da açıqlanacaq Türkiyədə inflyasiya göstəriciləri fonunda korreksiya etməkdədir. İnflyasiyada artım lirənin ucuzlaşmaqda davam etməsinə, düşüş isə bahalaşmasına səbəb ola bilər.
Neft ehtiyatlarında artıma dair məlumatların yayımlanmasından sonra Brent neftinin qiymətində korreksiya başlayıb və 82 dəstəyinin qırılması ilə bir barel qiymət 78$-a kimi geriləyə bilər.
Foreks bazarlarında dolların bir ilin maksimumuna yüksələcəyi proqnozları qızıl qiymətini də təzyiq altında saxlayır. Təhlillər əsasən, bir unsiya qiymət 1778$-ı (57.2$/qram) da qırarsa, ucuzlaşma 1757$-a (56.5$/qram) kimi dərinləşə bilər.