Azərbaycandan qeyri neft-qaz məhsullarının ixracı artıb
2021-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycan Respublikasının hüquqi və fiziki şəxsləri dünyanın 182 ölkəsindəki tərəfdaşları ilə ticarət əməliyyatları həyata keçirmiş, 112 ölkəyə məhsul ixrac olunmuş, 169 ölkədən idxal olunmuşdur.
Dövlət Statistika Komitəsinin yaydığı məlumata görə, gömrük orqanlarında qeydiyyatı aparılmış, lakin gömrük rəsmiləşdirilməsi tam başa çatdırılmamış ixrac olunan xam neft və təbii qazın statistik qiymətləndirilmiş dəyəri nəzərə alınmaqla 2021-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında ölkənin xarici ticarət dövriyyəsi 23 milyard 164,1 milyon ABŞ dolları təşkil etmişdir. Ticarət dövriyyəsinin 14 milyard 819,6 milyon dollarını və ya 64,0 faizini ölkədən ixrac olunmuş məhsulların, 8 milyard 344,5 milyon dollarını (36,0 faizini) isə idxal məhsullarının dəyəri təşkil etmiş, nəticədə 6 milyard 475,1 milyon dollar məbləğində müsbət saldo yaranmışdır.
2020-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ilə müqayisədə xarici ticarət dövriyyəsi faktiki qiymətlərlə 29,9 faiz artmış, real ifadədə isə 3,2 faiz, o cümlədən idxal 12,2 faiz azalmış, ixrac isə 3,9 faiz artmışdır.
2021-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında qeyri neft-qaz məhsullarının ixracı əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə faktiki qiymətlərlə 41,1 faiz, real ifadədə 28,7 faiz artaraq 1 milyard 809,1 milyon dollar təşkil etmişdir.
Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatlarına əsasən ixracın 38,6 faizini İtaliyaya, 13,2 faizini Türkiyəyə, 4,2 faizini Rusiyaya, 3,8 faizini İspaniyaya, 3,7 faizini Xorvatiyaya, hər biri 3,5 faiz olmaqla İsrail və Gürcüstana, 3,4 faizini Hindistana, hər biri 2,6 faiz olmaqla Portuqaliya və Tunisə, 2,3 faizini Birləşmiş Krallığa, 2,2 faizini Ukraynaya, hər biri 1,6 faiz olmaqla Belarus və Almaniyaya, hər biri 1,5 faiz olmaqla İsveçrə və Kanadaya, 1,1 faizini Yunanıstana, 9,1 faizini isə digər ölkələrə göndərilmiş məhsulların dəyəri təşkil etmişdir.
Qeyri neft-qaz məhsulları üzrə ixracın dəyərində Rusiyaya (32,4 faiz), Türkiyəyə (25,2 faiz), İsveçrəyə (9,6 faiz), Gürcüstana (6,7 faiz), ABŞ-a (3,0 faiz), Ukraynaya (2,0 faiz), Braziliyaya (1,7 faiz), Çinə (1,5 faiz), Belçikaya (1,5 faiz), Qazaxıstana (1,4 faiz), Türkmənistana (1,2 faiz), Birləşmiş Krallığa (1,1 faiz), Niderlanda (1,1 faiz) göndərilmiş malların payı üstünlük təşkil etmişdir.
Ölkəyə idxal olunmuş məhsulların ümumi dəyərinin 17,3 faizi Rusiya, 15,7 faizi Türkiyə, 13,9 faizi Çin, 5,8 faizi Almaniya, 4,0 faizi ABŞ, hər biri 3,9 faiz olmaqla İtaliya və Ukrayna, 3,3 faizi İran, 2,6 faizi Birləşmiş Krallıq, 2,3 faizi Yaponiya, 1,9 faizi Koreya, 1,7 faizi Fransa, 1,6 faizi Braziliya, 1,3 faizi Hindistan, 1,1 faizi Belarus, hər biri 1,0 faiz olmaqla Vyetnam və Polşa, 17,7 faizi isə digər ölkələr ilə aparılmış idxal əməliyyatlarının payına düşmüşdür.
2021-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mühüm məhsul növlərindən təzə meyvə ixracı 34,3 faiz, kartof – 12,9 faiz, şəkər – 1,7 dəfə, meyvə və tərəvəz şirələri – 11,9 faiz, meyvə və tərəvəz konservləri – 17,4 faiz, pambıq lifi – 1,6 dəfə, polietilen – 13,8 faiz, pambıq ipliyi – 2,3 dəfə, qara metallardan yarımfabrikatlar – 6,0 dəfə, qara metallardan borular – 7,9 faiz artmış, təzə tərəvəz ixracı isə 20,8 faiz, bitki yağları – 14,2 faiz, tütün – 20,2 faiz, çay – 17,5 faiz, marqarin, qida üçün yararlı digər qarışıqlar – 26,2 faiz, təbii üzüm şərabları və üzüm suslosu – 7,7 faiz, emal olunmamış alüminium – 33,7 faiz, bentonit gili – 2,9 faiz azalmışdır.
2020-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ilə müqayisədə 2021-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında xam şəkər və şəkər idxalı 3,4 faiz, çay – 5,3 faiz, kartof – 19,2 faiz, təzə tərəvəz – 39,2 faiz, minik avtomobilləri – 1,7 dəfə, yük avtomobilləri – 1,7 dəfə, rezin şinlər – 38,7 faiz, mebellər – 33,4 faiz, paltaryuyan maşınlar – 28,5 faiz, avtobuslar – 9,3 faiz, məişət soyuducuları – 39,3 faiz artmış, buğda idxalı isə 28,8 faiz, bitki yağları – 7,5 faiz, təzə meyvə – 1,1 faiz, kərə yağı, digər süd yağları və pastaları – 11,6 faiz, quş əti və onun əlavə məhsulları – 10,1 faiz, mal əti – 43,2 faiz, siqaretlər – 24,9 faiz, dərman vasitələri – 4,3 faiz, qara metallardan borular – 26,1 faiz, polad prokatı – 38,7 faiz, hesablama maşınları, blok və qurğuları – 0,6 faiz, mineral gübrələr – 59,7 faiz, məişət kondisionerləri – 0,6 faiz, qara metallardan çubuqlar – 70,2 faiz, polietilen – 29,5 faiz, qara metallardan künclüklər – 26,0 faiz, sement və sement klinkerləri – 15,8 faiz azalmışdır.