OPEC Azərbaycanda maye karbohidrogenlər hasilatı üzrə proqnozunu açıqlayıb
Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatı (OPEC) Azərbaycanda 2022-ci il üçün ortalama gündəlik neft və digər maye karbohidrogenlərin hasilatı üzrə proqnozunu dəyişməyib.
Bu barədə OPEC-in aylıq hesabatında bildirilir.
Hesabata əsasən, 2021-ci il üçün Azərbaycanda gündəlik neft və digər maye karbohidrogenlərin hasilatının 740 min barel səviyyəsində olub, bu da əvvəlki proqnozdan 10 min barel azdır.
OPEC-in proqnozuna görə, 2022-ci ildə sözügedən göstərici 820 min barel səviyyəsində olacaq (bu, dekabr ayında verilən proqnoz göstəricisinə bərabərdir).
OPEC qlobal neft tələbatı üzrə proqnozunu dəyişməyib
Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatı (OPEC) 2021-2022-ci illər üçün gündəlik qlobal neft tələbatı üzrə proqnozunu dəyişməyib.
OPEC-in aylıq hesabatına görə, 2021-ci ildə qlobal gündəlik neft tələbatının artım tempi 5,65 mln. barel təşkil edib, bu da əvvəlki proqnoz göstəricidən 0,01 mln. barel çoxdur.
Beləliklə, cari ildə qlobal gündəlik neft tələbatının 96,63 mln. barel səviyyəsində olacağı proqnozlaşdırılır (öncəki proqnoza bərabərdir).
Qeyd olunur ki, cari il qlobal gündəlik neft tələbatının 100,79 mln. barel səviyyəsində olacağı gözlənilir (öncəki proqnoza bərabərdir). Belə ki, 2022-ci ildə neft tələbatının artımı tempi 4,15 mln. barel olacaq, bu da əvvəlki proqnoz göstəricisinə bərabərdir.
Hesabatda həmçinin qeyd olunur ki, 2020-ci ildə qlobal gündəlik neft tələbatı 90,79 mln. barel olub.