Beynəlxalq Enerji Agentliyi qlobal neft tələbi proqnozunu artırdı
Beynəlxalq Enerji Agentliyi (IEA) bu il qlobal neft tələbatının artımı ilə bağlı proqnozuna yenidən baxıb.
Marja xəbər verir ki, IEA aylıq hesabatında qlobal neft tələbini gündəlik 99,7 milyon barrelə çatdırıb.
Parisdə yerləşən agentlik 2021 və 2022-ci illər üçün qlobal neft tələbatının artması ilə bağlı proqnozunu əvvəlki hesabatla müqayisədə 200 min barel artırıb. Hesabata görə, gündəlik istehlak müvafiq olaraq 5,5 milyon barel və 3,3 milyon barel artacaq.
Hesabatda, "Covid-19-a yoluxmalarda rekord artım var, lakin bu dəfə neft istehlakına təsiri məhduddur".
Agentliyin yeni proqnozları Londonda xam neftin qiymətinin son 7 ilin ən yüksək səviyyəsinə - 89 dollara çatmasından sonra ortaya çıxıb.
Hesabata görə, qlobal neft təklifinin 2020-ci ildə əvvəlki illə müqayisədə 1 milyon 500 min barrel artaraq 95 milyon 290 min barrel olduğu halda, bu il 101 milyon 500 min barrelə çatacağı təxmin edilir.
OPEC+ qrupu hasilatın azaldılmasını tamamilə yumşaltsa, bu il qlobal neft təklifinin günlük 6 milyon 200 min barel, o cümlədən OPEC+ qrupunun neft təklifinin 4 milyon 400 min barel, digər ölkələrin neft təklifinin gündəlik 1 milyon 800 min barel artacağı təxmin edilir.