Maliyyə Nazirliyi 60 milyon manat cəlb etdi
1 mart 2022-ci il tarixində Bakı Fond Birjasında Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin AZ0106008946 ISIN-li, 60 milyon manat həcmində, 1092 gün tədavül müddətli dövlət ortamüddətli istiqrazlarının (DOİ) yerləşdirilməsi üzrə hərrac keçirilib.
Birjanın yaydığı məlumata görə, hərrac zamanı 11 investor tərəfindən qiymət intervalı 88.4211(8.4500%) və 98.7893 (4.4354%) olan 20 sifariş təqdim edilib.
Maliyyə Nazirliyinin qərarına əsasən istiqrazların kəsmə qiyməti 98.6113(4.500%), orta ölçülmüş qiyməti 98.6553(4.4840%) müəyyən edilmişdir. Sifarişlərin nominal qiymətlə ümumi məbləği 209 milyon 776 min 200 manat yerləşdirilmiş, həcmi isə 60 milyon manat təşkil edib.
İstiqrazların ödəmə tarixi 25 fevral 2025-ci ildir.
Hərrac iştirakçıları 2 mart 2022-ci il tarixinədək istiqrazların alışı üzrə öhdəliklərini icra etməlidirlər.
Qeyd edək ki, hHərrac zamanı dövlət istiqrazlarına tələb təklifi üstələyəcəyi və qiymət Emitenti qane edəcəyi halda Emitent tərəfindən təklif edilən istiqrazların həcmi 50 faizədək artırıla bilər.