Azərbaycanın xəmir mayası şirkətinin gəliri azalıb
Xəmir mayası “Azər Maya” ASC 2021-ci ili 29 min 242 manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Halbuki, şirkət 2020-ci ili 132 min 879 manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, 2020-ci illə müqayisədə 2021-ci ildə “Azər Maya”nın xalis mənfəəti 4,5 dəfə azalıb.
Marja.az xəbər verir ki, “Azər Maya”nın satışdan gəliri 2020-ci ildə 2 milyon 779 min 470 manat ikən, 2021-ci ildə 2 milyon 350 min 357 manata düşüb (15,4% azalıb). Satışın maya dəyəri isə 2 milyaon 666 min 331 manatdan 2 milyon 323 min 667 manata geriləyib (12,8% azalıb)
31 Dekabr 2021-ci il tarixində “Azər Maya” ASC 1 milyon 522 min 461 manat cəmi aktivlərə malik olub. ASC 2020-ci ilin sonunda 3 milyon 289 min 179 manat cəmi aktivlərə malik idi (aktivləri 2,2 dəfə azalıb).
"Azər Maya" ASC preslənmiş xəmir mayası istehsal edir.
29 mart 2022-ci il tarixində “AzərMaya” ASC səhmdarlarının növbəti ümumi yığıncağı keçiriləcəyi açıqlanmışdı. Gündəlikdəki məsələlər - “Azər-Maya” ASC-nin 2021-ci il üçün maliyyə hesabatı və “Azər-Maya” ASC-nin ləğvi idi.
"Azər-Maya" ASC səhmdarlarının ötən il fervalın 25-də keçirilmiş növbədənkənar ümumi yığıncağında qəbul olunmuş qərara uyğun olaraq yeni şirkət yaradıb. İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti "Azər-Maya İstehsal" QSC-ni dövlət qeydiyyatına alıb. Yeni şirkət "Azər-Maya" ilə eyni hüquqi ünvanda - Bakı şəhəri, Nərimanov rayonu, 11-ci Dağlıq 3 105-ci məhəllədə qeydiyyatdan keçib. Onun nizamnamə kapitalı 1 milyon 761 min 150 manat, qanuni təmsilçisi isə Məmmədov Rüfət Əhədağa oğludur. O, həm də "Azər-Maya"nın İdarə Heyətinin sədridir.