Maliyyə Nazirliyi 50 milyon manat cəlb etdi
7 fevral 2023-cü il tarixində Bakı Fond Birjasında Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyinin AZ0101030028 ISIN-li, 50 milyon manat həcmində, 364 gün tədavül müddətli dövlət qısamüddətli, diskontlu istiqrazlarının (DQİ) yerləşdirilməsi üzrə hərrac keçirilib.
Birjanın yaydığı məlumata görə, hərrac zamanı 25 investor tərəfindən qiymət intervalı 91.7009 (9.1%) manat və 99.9245 (0.0759%) manat olan 46 sifariş təqdim edilib.
Maliyyə Nazirliyinin qərarına əsasən istiqrazların kəsmə qiyməti 92.8440 (7.75%) manat, orta ölçülmüş qiyməti isə 93.5194 (6.9678%) manat olaraq müəyyən edilib.
Sifarişlərin nominal qiymətlə ümumi məbləği 199 milyon 907 min 400 manat, yerləşdirilmiş həcmi isə 50 milyon manat təşkil edib.
İstiqrazların ödəmə tarixi 06.02.2024-cü ildir.
Hərrac iştirakçıları 8 fevral 2023-cü il tarixinədək istiqrazların alışı üzrə öhdəliklərini icra etməlidirlər.
Qeyd edilib ki, hərrac zamanı dövlət istiqrazlarına tələb təklifi üstələyəcəyi və qiymət Emitenti qane edəcəyi halda Emitent tərəfindən təklif edilən istiqrazların həcmi 50 faizədək artırıla bilər.