"Rusiya ilə Çin arasında ticarət 2024-cü ilə qədər 200 milyard dollara çatacaq"
"Rusiya ilə Çin arasında ticarətin həcminin 2024-cü ilə qədər 200 milyard dollara çatacağını söyləmək üçün bütün əsaslar var".
Marja xəbər verir ki, bunu Rusiya prezidenti Vladimir Putin Çin Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin aparat rəhbəri Vanq Yi ilə görüşü zamanı bildirib.
"Biz 2024-cü ildə 200 milyard dollara çatmağı qarşımıza məqsəd qoymuşuq. Keçən il artıq ticarətin həcmi 185 milyard dollar olub. Ticarət dövriyyəsi hədəfimizə, bəlkə də, planlaşdırılandan daha tez çatacağımıza inanmaq üçün bütün əsaslar var", - Rusiya lideri deyib
Putin qeyd edib ki, Rusiya ilə Çin arasında əməkdaşlıq beynəlxalq vəziyyətin sabitləşməsi üçün çox vacibdir və bu, müxtəlif istiqamətlərdə gedir:
"Qeyd etmək istərdim ki, Rusiya-Çin münasibətləri əvvəlki illərdə planlaşdırdığımız kimi inkişaf edir. Hər şey irəliləyir, inkişaf edir. Biz yeni mərhələlərə çatırıq".
Vanq Yi öz növbəsində bildirib ki, Çin Rusiya ilə bütün sahələrdə strateji əməkdaşlığı gücləndirməyə hazırdır.