Hidrogen avtomobillər arasında ilk dəfə Hyundai modelinə verildi - VİDEO
(®) NEXO modeli nüfuzlu TOP SAFETY PICK+ mükafatına layiq görülüb
TOP SAFETY PICK+ mükafatı hidrogen avtomobilləri sırasında ilk dəfə Hyundai Nexo modelinə verilib.
IIHS təşkilatı 1959-cu ildən ABŞ-ın sığorta şirkətləri tərəfindən maliyyələşdirilən qeyri-kommersiya təşkilatıdır. Elektriklə və hidrogenlə çalışan avtomobillər arasından ilk dəfə məhz NEXO modelinin seçilməsi ABŞ ərazisində bu modelə olan yüksək tələbdatın nəticəsidir.
TOP SAFETY PICK+ 2019 mükafatını almaq üçün avtomobilin testlərdə yaxşı reytinq toplaması tələb edilir. Sürücü və sənişinin təhlükəsizliyi nəzərə alınaraq avtomobil ön təfəfdən sürücü və sərnişin, tavan hissədən, yanlardan ümumilkdə isə 6 rakursdan güclü zərbələr aldğı zaman sürcü və sərnişinlərin sağlamlığı üçün minimal zədə göstəriciləri ilə yüksək xallar toplamalıdır.
Qeyd edək ki, 6 testin hamısında KONA öz segmenti üçün kifayət qədər yüksək göstərici ilə testi keçmişdir. KONA modelinin İİHS təşkilatının yayınladığı TOP SAFETY PICK+ mükafatını almaqla bərabər, Hyundai brendi də eyni təşkilatın ən çox TSP reytinqi üzrə ən çox xal toplayan brend olaraq avtomobil sənayesi tarixinə düşmüşdür.