Dövlət şirkətindən 22 milyon manat mənfəət
"AzerGold" QSC bu ilin 1-ci yarısını 21 milyon 668 min manat mənfəətlə başa vurub.
Bu barədə səhmdar cəmiyyətinin maliyyə hesabatından məlum olur.
Sənədə əsasən, 2021-ci ilin yanvar-iyun aylarında "AzerGold"un satışdan gəlirləri 80 milyon 711 min manat, satışının maya dəyəri 51 milyon 588 min manat, ümumi və inzibati xərcləri 6 milyon 612 milyon manat, digər əməliyyat xərcləri 305 min manat, digər gəlirləri 142 min manat, faiz xərcləri isə 680 min manat təşkil edib. Şirkət mənfəət vergisi ödəməyib.
Bu il iyulun 1-nə "AzerGold"un aktivləri 266 milyon 3 min manat olub ki, bu da ilin əvvəli ilə müqayisədə 11,9% çoxdur. Hesabat dövründə səhmdar cəmiyyətinin öhdəlikləri 11,9% azalaraq 62 milyon 507 min manata düşüb, balans kapitalı isə 22% artaraq 203 milyon 497 min manata, o cümlədən nizamnamə kapitalı 67,6% artaraq 62 milyon manata çatıb.
Xatırladaq ki, "AzerGold" ölkə prezidentinin 11 fevral 2015-ci il tarixli fərmanı ilə 5 iyul 2016-cı il tarixində yaradılıb. 100% dövlətə məxsus şirkəti İqtisadiyyat, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirlikləri təmsil edir.
"AzerGold"un fəaliyyət sahələrinə qiymətli və əlvan metal filizi yataqlarının öyrənilməsi, tədqiqi, kəşfiyyatı, idarə olunması, hasilatı, emalı və satışı, bu sahədə yeni texnologiyaların tətbiqi, maddi-texniki bazanın müasirləşdirilməsi və ondan səmərəli istifadə, habelə bu sahənin inkişafı ilə bağlı digər işlərin yerinə yetirilməsi daxildir.